Assignments

Altar Servers

Please arrive at least 10 minutes before your assigned Mass time. It is YOUR responsibility to get a replacement, if you cannot meet your assignment.

SATURDAY, October 1
5:00 PM – D. Foley, B. Foley, A. Trears
7:30 PM – S. DeLaRosa, M. Guarneri, C. Conlon

SUNDAY, October 2
8:00 AM – N. Catapano, S. Bosco, A. Dimi
9:30 AM – G. You, M. Filip, A. LaRussa
11:00 AM – B. DiLorenzo, A. Inglese, B. Simpson
12:30 PM – A. Sweeney, K. O’Neill, G. Tallini
6:30 PM – K. McManus, C. Gravagna, N. DeStefano

THURSDAY, October 6: Deanery Mass with Bishop Raymond Chappetto
7:30 PM – L/ Stabiner, M. Guarneri, I. Muro, C. Conlon, G. Vicino

SATURDAY, October 8
5:00 PM – J. Ducey, A. Trears, A. DiLorenzo
7:30 PM – C. Conlon, S. Girdusky, S. Girdusky

SUNDAY, October 9
8:00 AM – G. Tallini, F. Maloney, S. McEvoy
9:30 AM – K. McGarvey, L. McGarvey, C. Bierucki
11:00 AM – A. Kulikowski, M. Kulikowski, G. Cedeno
12:30 PM – E. Neubauer, C. Gravagna, M. O’Brien
6:30 PM – B. Foley, D. Foley, N. DeStefano

SATURDAY, October 15
5:00 PM – A. Trears, B. DiMaggio, L. Frawley
7:30 PM – C. Conlon, A.M. Mikolajczak, F. Maloney

SUNDAY, October 16
8:00 AM – T. Breen, K. Breen, K. McManus
9:30 AM – C. McAree, A. Haran, O. Haran
11:00 AM – G. Chiodi, V. Manciamieli, R. Barbieri
12:30 PM – A. Hakun, G. Cedeno, K. McGee
6:30 PM – S. DeLaRosa, M. O’Brien, I. Muro

SATURDAY, October 22
5:00 PM – R. Barbieri, S. Sheridan, B. Sheridan, M. Vincent
7:30 PM – M. McCroy, B. DiMaggio, G. Tallini

SUNDAY, October 23
8:00 AM – F. Maloney, D. Pyryt, M. Guarneri
9:30 AM – K. Breen, T. Breen, A. Brzozowski
11:00 AM – J. Loeffel, J. Loeffel, M. Filip
12:30 PM – G. Vicino, C. McGarvey,L. McGarvey
6:30 PM – N. Catapano, J. Butron, G. Chiodi

SATURDAY, October 29
5:00 PM – S. Girdusky, S. Girdusky, K. Girdusky
7:30 PM – M. McCroy, G. You, K. McGee

SUNDAY, October 30
8:00 AM – S. McEvoy, S. Bosco, M. Zimic
9:30 AM – K. Breen, T. Breen, G. Modano
11:00 AM – N. Catapano, D. Pyryt, J. Roche
12:30 PM – M. Wessely, E. Quinn, E. Quinn
6:30 PM – P. Schlesinger, E. Neubauer, D. Artale


Eucharistic Ministers

If you are a Eucharistic Minister attending any of the masses, please fill in if necessary. Thank You!

SATURDAY, October 1
5:00 PM – M. Auriemma, B. Fish, J. Trela
7:30 PM – P. Mendolia, M. Wenzler, A. Wenzler

SUNDAY, October 2
8:00 AM – B. Murray, P. Zalak, H. Zalak
9:30 AM – A. Ruocco, P. Garcia, V. Cohen
11:00 AM – M. Tardalo, L. Amrod, M. Amrod
12:30 PM – Deacon Paul, D. Rodriguez, VOLUNTEER
6:30 PM – D. Ingoglia, VOLUNTEERS

SATURDAY, October 8
5:00 PM – L. Crowley, B. Fish, VOLUNTEER
7:30 PM – D. Ingoglia, VOLUNTEERS

SUNDAY, October 9
8:00 AM – G. Musca, H. Garcia, VOLUNTEER
9:30 AM – Deacon Bob, D. Rodriguez, V. Cohen
11:00 AM – H. Zalak, L. Amrod, M. Amrod
12:30 PM – Deacon Paul, S. Stern, VOLUNTEER
6:30 PM – VOLUNTEERS

SATURDAY, October 15
5:00 PM – Deacon Paul, L. Crowley, M. Auriemma
7:30 PM – P. Mendolia, K. Colletti, A. Colletti

SUNDAY, October 16
8:00 AM – B. Murray, D. Vita Leavy, VOLUNTEER
9:30 AM – M. Medaglia, M. Signorello, N. Signorello
11:00 AM – L. Corbo, L. Amrod, M. Amrod
12:30 PM – D. Ingolia, VOLUNTEERS
6:30 PM – R. Hage, R. Hage Jr., D. Gilbert

SATURDAY, October 22
5:00 PM – Deacon Bob, L. Crowley, B. Fish
7:30 PM – L. Medford, K. Colletti, A. Colletti

SUNDAY, October 23
8:00 AM – P. Zalak, H. Zalak, S. Stern
9:30 AM – V. Galantino, M. Signorello, N. Signorello
11:00 AM – M. Tardalo, L. Amrod, M. Amrod
12:30 PM – D. Ingolia, VOLUNTEERS
6:30 PM – Deacon Paul, D. Gilbert, VOLUNTEER

SATURDAY, October 29
5:00 PM – L. Crowley, M. Auriemma, B. Fish
7:30 PM – J. Trela, K. Colletti, A. Colletti

SUNDAY, October 30
8:00 AM – G. Musca, H. Garcia, K. Scott
9:30 AM – G. Musca, M. Medaglia, J. Rella
11:00 AM – M. Tardalo, L. Amrod, M. Amrod
12:30 PM – Deacon Paul, D. Ingolia, VOLUNTEER
6:30 PM – R. Hage, R. Hage Jr., VOLUNTEER

ALL SAINTS DAY
MONDAY, October 31
7:30 PM – Deacon Bob, M. Auriemma, D. Vita Leavy

TUESDAY, November
12:00 PM – VOLUNTEERS
7:30 PM – Deacon Paul, P. Mendolia, J. Rella

 


Lectors

SATURDAY, October 1
5:00 PM – M. Davide
7:30 PM – J. Harrington

SUNDAY, October 2
8:00 AM – L. Helldorfer
9:30 AM – L. Mayr
11:00 AM – VOLUNTEER
12:30 PM – VOLUNTEER
6:30 PM – A. Zalak

SATURDAY, October 8
5:00 PM – M. Davide
7:30 PM – L. Carisetti

SUNDAY, October 9
8:00 AM – L. Helldorfer
9:30 AM – L. Mayr
11:00 AM – D. Vita Leavy
12:30 PM – J. Harrington
6:30 PM – S. Stern

SATURDAY, October 15
5:00 PM – M. Davide
7:30 PM – P. Vercessi

SUNDAY, October 16
8:00 AM – L. Helldorfer
9:30 AM – L. Carisetti
11:00 AM – F. Corbo
12:30 PM – VOLUNTEER
6:30 PM – A. Zalak

SATURDAY, October 22
5:00 PM – M. Davide
7:30 PM – P. Vercessi

SUNDAY, October 23
8:00 AM – D. Vita Leavy
9:30 AM – L. Mayr
11:00 AM – VOLUNTEER
12:30 PM – S. Stern
6:30 PM – K. Zezula

SATURDAY, October 29
5:00 PM – M. Davide
7:30 PM – L. Carisetti

SUNDAY, October 30
8:00 AM – D. Vita Leavy
9:30 AM – L. Mayr
11:00 AM – J. Harrington
12:30 PM – VOLUNTEER
6:30 PM – P. Vercessi

ALL SAINTS DAY
MONDAY, October 31
7:30 PM – M. Davide

TUESDAY, November
12:00 PM – L. Carisetti
7:30 PM – J. Harrington


Ushers

We need your help! If you are interested in becoming an usher please contact the Rectory at (718) 429-5438.